תוכנית ההכנה ומטרותיה

שרות ערכי ומשמעותי כיעד

מטרתנו היא להוביל את הנער לראות את החשיבות בשירות צבאי משמעותי ולעודדו לאתגר את עצמו ולממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בו. שאיפתנו היא להוביל את החניך להציב לעצמו יעדים גבוהים, ולהשקיע את מלוא המאמץ תוך התמדה בכדי להשיג יעדים אלו."אחד מהסיפוקים הגדולים שלי הוא לראות את בוגרי המסגרת מגיעים לחנוך את הדור החדש של החניכים"

כושר מנהיגות

אנו מאמינים באמרה "חנוך הנער לפי דרכו". מתוקף כך אנו פועלים בכדי להוציא לפועל את יכולותיו המיוחדות של כל נער בתחומי מנהיגות, בצד החברתי והמנטלי. לאורך השנה החניך נפגש עם הזדמנויות שונות המאפשרות לו לפתח את כישורי ההובלה והמנהיגות שלו. היות שלמנהיגות מרכיב טבעי ומולד, כחלק מפיתוח כשרון זה, במהלך השנה חניכים בעלי כישורי מנהיגות טבעיים מקבלים במה בתפקידים שונים, כגון עוזרי מדריך או מובילי צוותים.

לאורך השנה החניך פועל בתוכנית מותאמת ומדורגת אשר נכתבה ונבדקה במהלך 12 שנים של עשייה בתחום. זוהי תוכנית אינטנסיבית וייחודי המשלבת את כלל מרכיבי הכושר הגופני, תוך הקפדה על יסודות נכונים ושרירי הליבה. היות וכיום הנערים מגיעים עם רקע גופני קטן יותר בהשוואה לשנים קודמות אנו מקדישים זמן רב יותר מהאימונים על פיתוח השרירים והיציבה, זאת מתוך האמונה שגובה הפירמידה טמון ברוחב הבסיס. כמו כן, את הקבוצות מלווה פיזיותרפיסט מוסמך- אוהד דניאלי, בוגר המסגרת, שזמין לכלל החניכים ובוגרי המסגרת בכל שעות היממה. ניתן גם דגש להתמקצעות בפעילות אתגרית בשטח, בתחומי שדאות, ניווט והיכרות עם שבילי הארץ תוך חיזוק הקשר הרגשי והערכי אליה, מתוך היותם מרכיבים חשובים בהכנה לצה"ל.האימון מורכב מרבדים שונים. מעבר לתכנים המקצועיים הפיזיים שהחניך פוגש בכל אימון, המדריך מעביר תכנים ערכיים. העברת תכנים אלה נעשית לרוב מתוך האקטים הפיזיים. כפי שיואב אסא נוהג לומר "אני מאמין כי עבודת צוות והזעה משותפת הם הדבק האמיתי בין בני אדם". האתגרים הפיזיים שהחניכים עומדים בפניהם פותחים דלת להבנה הדדית, לקיחת אחריות, עזרה לזולת ועוד ערכים רבים בהם אנו דוגלים.
 

הדרישות הגבוהות שאנו מציבים לחניכים, מבחינת דיוק, הקפדה והתמדה בפעולות שמבצעים, נטילת אחריות גבוהה מהנדרש מרוב נערים בני גילם בימינו, והתנהלות שקולה ובוגרת מכינה אותם לא רק מבחינה פיזית וחיצונית אלא גם מנטלית פנימית. דרישות אלו בכל פעילות שהיא, מפתחות בקרב החניכים עמידות פיזית ומנטאלית גם במצבים קיצוניים של מאמץ- מאמץ המתקיים לאורך זמן, בכל מזג אוויר ובתנאי עמימות. כמו כן, אנו דוגלים בחברות, רעות וצוותיות כערכים מובילים בצה"ל ועל כן גם בפעילות הארגון. עזרה הדדית במצבי לחץ, פיתוח יכולת איפוק וחשיבה צוותית גם במצבים קיצוניים של עייפות, אוכל מצומצם, קור ותסכול אלו הם יכולות מרכזיות שאנו שואפים לפתח בקרב חניכי המסגרת. כל אלו מאפשרים לנו לפתח אצל החניכים תחושת יכולת ומסוגלות עצמית – נער או נערה שסיימו את ההכשרה של קבוצת "אסא אותי לוחם" נמצאים בתחושת יכולת פיזית ומנטאלית גבוהה ביותר. תחושת יכולת היא המרכיב העיקרי בנכונות של כל אדם לקחת על עצמו אתגרים, להציב לעצמו יעדים גבוהים, לקחת אחריות ולשאוף להצליח גם כשזה לא בא בקלות.

יכולת פיזית ומנטלית

הצד הערכי 

ישנם מספר ערכים העומדים בליבו של הארגון- עמידה בזמנים, מצוינות, יושרה בשלמות, תרומה לסביבה ולקהילה, עזרה הדדית, לויאליות למדינה ולערכי הקבוצה. ערכים אלה באים לידי ביטוי יום יום בדרישה מהחניכים ומסגל הארגון כמהווה דוגמה אישית.

אנו מפתחים בנער תחושת שפה והרגלים של אחריות מתוך הכרה שרק האדם הלוקח אחריו על מעשיו יוכל להוביל שינויים ולחיות חיי חירות.
 

המדינה

אהבת המולדת הינו אחד מהמרכיבים הבולטים. מדינת ישראל קיימת בזכות צבא ההגנה לישראל ואנו רואים את תפקידנו כבעל חשיבות לטובת בטחון מדינת ישראל. חשיבות זו באה לידי ביטוי בכך שאנו מעורבים בתהליך ההתבגרות של הנער ודואגים שיגיע בשל יותר לשירותו הצבאי פיזית ונפשית ואף מחובר יותר לחשיבות השירות המשמעותי בצהל. אנו מאמינים כי האימונים הפיזיים בשילוב עם התכנים הערכיים והחניכה האישית תורמות לנער להגיע לתפיסה איתנה יותר בנוגע לחשיבות השירות והתרומה של אזרח למדינתו.

כ40% מבוגרינו ממשיכים לשנה נוספת לתרומה למדינה בצורת שנת שירות.